Akcie sa v priebehu posledného kvartála vypredávali v dôsledku obáv z recesie, ktorú podporila prísnejšia menová politika centrálnych bánk na čele s Federálnym rezervným systémom. Normálne, keď akcie klesajú, výnosy dlhopisov ponúkajú investorom aspoň čiastočnú kompenzáciu, pretože výnosy klesajú a ceny rastú. V roku 2022 však americké akcie aj dlhopisy priniesli dvojciferné straty, pričom Morgan Stanley oznámila, že tradičné portfólio 60 % akcií a 40 % dlhopisov v roku 2022 prinieslo štvrtý najhorší ročný výnos minimálne od roku 1926. Korelácie medzi triedami aktív boli mimo historických trendov, keďže vysoká inflácia viedla k negatívnym výnosom investícií s pevným výnosom, pričom oceňovanie akcií súčasne klesalo. V USA sa index S&P 500 prepadol len za mesiac december o 5,8 %, čím priniesol straty za rok 2022 na 18,1 %, čo je najhorší výnos v kalendárnom roku od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Hodnotové akcie prekonali výkonnosť s indexom Russell 1000 Value Index s poklesom o 4 %, pričom rok skončili v červených číslach na úrovni -7,5 %, zatiaľ, čo rastový index Russell 1000 klesol o 7,7 %, čím sa skončil rok až o 29,1 % nižšie oproti začiatku roku. Mimo USA rozvinuté trhy vzrástli o 0,1 %, čím prekonali všetky ostatné regióny. V rámci sektorov sa najviac darilo energetickému sektoru. S celoročným zhodnotením na úrovni 57,6% potvrdil správnosť našej pozície v riadených portfóliách, ktorú sme otvorili začiatkom roka 2021. Táto investícia ku koncu roka priniesla klientom zhodnotenie 63%
V oblasti fixného príjmu výnosy dlhopisov na rozvinutých trhoch naďalej čelili tlaku nahor v dôsledku jastrabieho postoja centrálnych bánk. V USA sa výnosová krivka vyrovnala, pričom 10- a 30-ročné výnosy vzrástli o 18 a 15 bázických bodov. Výnos 10-ročného nemeckého Bundu sa tiež zvýšil o 58 bázických bodov na 2,53 % v dôsledku inflačných tlakov v eurozóne. Vychádzajúc z aktuálnych komentov monetárnych autorít, možno očakávať ďalšie zvyšovanie sadzieb aj v roku 2023.
Komodity zaznamenali ďalší volatilný mesiac, vplyvom oslabeného globálneho dopytu a obmedzením ponuky. Spotová ropa WTI v decembri klesla o 0,4 % na 80 USD za barel, keď v polovici roka dosahovala až 130 USD. Trh zostáva vysoko volatilný z dôvodov geopolitickej situácie, nízkej rezervnej kapacity krajín združených v Opec, tvorby zásob v dôsledku ruských sankcií. V súčasnosti je cena ťahaná nadol pre dočasne znížený dopyt zo strany rafinérií, ktoré vchádzajú do sezóny údržby zariadení a využívajú kapacity len na 80%. Očakáva sa, že v druhom polroku sa cena vráti k 100 USD za barel. Divokou kartou zostáva Čína, ktorá sa po “Covidových“ opatreniach vracia do normálu a prudko zvyšuje dovozy čierneho zlata.
Vzhľadom na vývoj na finančných trhoch sme spokojní, že klientom v zmiešaných a rastovo orientovaných stratégiách prinášame za rok 2022 výrazne lepšie zhodnotenie ako väčšina produktov na trhu.